Kosmetyki naturalne - co to znaczy?
Trendy kosmetyczne

Kosmetyki naturalne - co to znaczy?

W ostatnich czasach nastąpił wzrost popularności naturalnych i zrównoważonych produktów kosmetycznych przyjaznych środowisku czy wegańskich. Ponadto rośnie wiedza konsumentów na temat produkcji i składu kosmetyków. Kiedy klient wchodzisz do sklepu, to często sprawdza czy to co kupuje jest naturalne lub ekologiczne.

Naturalne produkty kosmetyczne nie wypływają na popularność tych "tradycyjnych" produktów kosmetycznych. Większość kosmetyków posiada naturalne i syntetyczne składniki. Natomiast warto pamiętać, że naturalny skład nie wpływa na ich bezpieczeństwo.

Naturalny znaczy jaki?

Naturalność produktów kosmetycznych jest oceniana poprzez analizę poszczególnych składników. Definicje składników naturalnych są dostępne w międzynarodowej normie ISO 16128. Standardy te są obecnie stosowane nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale we wszystkich gałęziach przemysłu.

Za naturalne uważane są składnikami pozyskiwane z roślin, minerałów, zwierząt lub mikroorganizmów. I tak na przykład oleje słonecznikowe czy oliwa z oliwek, które są produkowane w formie tłoczonej, są szeroko stosowane do produkcji kosmetyków. Nalezy jednak pamiętać, że produkty naturalne również przechodzą proces, który zmienia oryginalny skład produktu. Ta metoda jest często stosowana do uzyskiwania produktu ze źródeł naturalnych, które w oryginalnej postaci nie mogą być użyte do produkowania kosmetyków.

 Kosmetyki naturalne - co to znaczy?

Jak czytać etykiety?

Zgodnie z istniejącym prawodawstwem europejskim wszystkie kraje muszą oznaczyć swoje składy kosmetyczne na systemach INCI (międzynarodowych nazewnictwa składników kosmetycznych). Zasadniczo opiera się on na kombinacji, w której angielski jest używany do opisu chemikaliów i łaciny dla roślin. Jest to kolejna ukryta wskazówka dla konsumentów, którzy powinni być świadomi, że obecność łacińskich nazw oznacza, że dany komponent jest naturalnym składnikiem produktu. Nazwy produktów są ułożone według znaczenia. Ponadto wymienione są stężenia, które są na ogół mniejsze niż 1%.

Czy składniki naturalne są bezpieczniejsze?

Uważa się, że substancje nienaturalne mogą powodować szkody, podczas gdy naturalne składniki są bezpieczne i zdrowe. Ale życie to chemia, każdy materiał jest chemiczny. Substancje naturalne nie różnią się zbytnio od tych nienaturalnych. Czy substancja jest naturalna, czy nie, składa się z wielu cząsteczek zdefiniowanych nazwami chemicznymi. Witamina C na przykład jest kwaśna, a sole stosowane w gotowaniu to chlorek sodu. Natura nie oznacza zdrowia ani bezpieczeństwa.