Gniazda elektryczne – zasady umieszczania oraz nowoczesne rozwiązania
Modny dom

Gniazda elektryczne – zasady umieszczania oraz nowoczesne rozwiązania

Aktualnie, podstawą w każdym domu jest instalacja elektryczna. Jest ona potrzebna do zasilenia większości urządzeń występujących w budynkach mieszkalnych. Jej zaprojektowanie i wykonanie wcale nie jest proste i wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności osoby wyspecjalizowanej w tym kierunku.  

Niemniej jednak jako inwestorzy możemy wybrać, w jaki sposób mają być doprowadzane przewody pod włączniki i gniazda elektryczne. Obecnie zajmiemy się wyłącznie tą drugą grupą. Poniżej przedstawione zostaną orientacyjne zasady dotyczące montażu gniazd elektrycznych w pomieszczeniach, a także zwrócimy uwagę na nowinki pojawiające się na rynku. 

Gdzie montujemy gniazdka? 

Z doświadczenia wiemy, że jedno gniazdko elektryczne w pokoju to zdecydowanie za mało. Mowa tutaj oczywiście o zwykłych pokojach typu sypialnia czy pomieszczenie dla dziecka. W przypadku kuchni czy łazienki umieszcza się zdecydowanie większe ilości danych elementów.  

Zacznijmy może od przedpokoju. Z reguły nie przesiadujemy w nim nigdy zbyt długo. Wydawać by się mogło, że nie jest nam tam potrzebny żaden kontakt. Nic bardziej mylnego. Zwróćmy uwagę chociażby na odkurzanie. Dobrze jest zamontować tam przynajmniej jedno, a najlepiej dwa gniazdka rozstawione na dwóch końcach pomieszczenia. Najlepiej jest to zrobić na wysokości 30 cm nad podłogą.  

Pomieszczeniem wymagającym największej ilości kontaktów jest kuchnia. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku stworzenie osobnego obwodu dla każdego, większego urządzenia elektrycznego (np. lodówka, piekarnik). Oprócz tego, należy zamontować jeszcze szereg innych gniazdek dla urządzeń, które nie wymagają stałego zasilania.  

Łazienka to kolejny obszar, w którym obecność gniazdek jest ważna. Ilość zależy już wyłącznie od nas, jednak warto zwrócić uwagę na jak największe ich oddalenie od wanny czy prysznica. Pokoje użytkowe, jak np. salon czy sypialnia także wymagają sporej ilości kontaktów zależnych od naszych potrzeb. 

Gniazda elektryczne – zasady umieszczania oraz nowoczesne rozwiązania  

Nowości na rynku gniazdek 

Z pewnością, największą popularność w ostatnim czasie zdobywają inteligentne gniazdka. Ich kluczową funkcją jest możliwość sterowania nimi z poziomu telefonu. Przydatne jest to głównie dla osób, którym często zdarza się zapomnieć wyłączyć zasilania przed wyjściem z domu. Takie sytuacje niejednokrotnie stwarzają zagrożenie, a montaż inteligentnych gniazdek niweluje ten problem. Dla starszych domów niewyposażonych w systemy smart, przeznacza się inteligentne gniazdka dopinane do standardowych, znajdujących się pod tynkiem. 

Odchodząc jednak od kontaktów smart, wyróżniamy także standardowe gniazdka cechujące się niesamowitym designem. Większości z nas kontakty kojarzą się wyłącznie z kolorem białym. Okazuje się, że producenci przemyśleli sprawę i wpadli na pomysł stworzenia wzorów i kolorów odpowiadających wystrojowi wnętrza. W ofertach znajdziemy gniazdka czarne, srebrne czy drewniane. 

Typy gniazdek 

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, jakie gniazda w ogóle wyróżniamy. Główny podział kontaktów jest uwarunkowany sposobem montażu. Wyróżniamy przede wszystkim gniazda podtynkowe i natynkowe. Pierwsze z nich służą do montażu wewnątrz ściany w tzw. puszkach. Drugie stosuje się raczej w celach dodatkowego doprowadzenia instalacji do miejsc, w których nie udało się wcześniej zainstalować przewodów. 

Gniazda mogą być pojedyncze lub podwójne. Coraz częściej zawierają bolec od uziemienia, jednak w sprzedaży wciąż dostępne są wersje niewyposażone w taki typ zabezpieczenia. Istnieją także gniazda z osłonami torów prądowych czy nawet z wyłącznikiem różnicowoprądowym.