Buty ze skóry naturalnej czy z ekoskóry – które z nich wybrać?
Trendy modowe

Buty ze skóry naturalnej czy z ekoskóry – które z nich wybrać?

Dobrej jakości obuwie jest słabością większości kobiet. Kupowanie nowych butów dostarcza znacznie więcej przyjemności niż kompletowanie innych części garderoby, przez co zamiast nowej pary spodni chętniej kupujemy kolejne buty do naszej kolekcji. Dylematem, który bardzo często pojawia się podczas wizyty w sklepie jest to, jakie buty wybrać, skórzane czy wykonane z ekoskóry?

Buty skórzane czy z materiału skóropodobnego?

Buty wykonane ze skóry naturalnej są znacznie droższe od obuwia wyprodukowanego przy użyciu tworzyw syntetycznych. Buty z ekoskóry tylko z wyglądu przypominają więc obuwie skórzane stojąc za nim daleko w tyle, jeśli chodzi o jakość wykonania, trwałość oraz naturalność.

Skóra naturalna jest materiałem, który od wieków był wykorzystywany do produkcji obuwia. Dobrze uszyte skórzane buty były w stanie przetrwać wiele lat, co czyni z nich najtrwalsze obuwie przeznaczone dla wymagających osób.

Co więcej, niegdyś dobre buty skórzane były nawet przekazywane z pokolenia na pokolenie, co stanowi znakomite potwierdzenie ich jakości oraz wytrzymałości, których próżno dziś szukać wśród przeznaczonych z reguły na jeden sezon butów z ekoskóry.

Buty ze skóry naturalnej czy z ekoskóry – które z nich wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie butów skórzanych?

Dobrze wykonane skórzane buty są w stanie dobrze służyć nam przez wiele lat. Szczególnie warte uwagi są modele wykonane z elastycznej skóry, która ładnie dopasowuje się do kształtu stóp oraz jest miękka i wygodna w noszeniu.

Kupując buty skórzane warto jednak zwrócić uwagę na jakość skóry wykorzystanej do przygotowania obuwia. Istnieją bowiem także skóry naturalne dużo gorszej jakości (tzw. skóry wtórne), które uzyskuje się ze zmielenia oraz rozpuszczenia skór. Łączone za pomocą środków chemicznych tworzą grube arkusze, które następnie są wykorzystywane do szycia butów. Takie buty są twarde oraz bardzo podatne na deformacje.

Dobrej jakości buty skórzane powinny posiadać starannie wykonane mocowanie skóry do podeszwy. Zamiast butów klejonych lepiej wybierać modele, w których skóra jest przyszywana do podeszwy. Takie buty posłużą bowiem zdecydowanie dłużej niż obuwie klejone, a w przypadku uszkodzenia będzie je łatwiej naprawić u szewca. W obuwiu szytym możemy bowiem wymienić zużytą podeszwę bez uszkodzenia skórzanej cholewki.

Kiedy opłaca się kupować buty z ekoskóry?

Zakup butów ze skóry syntetycznej jest warty polecenia tym osobom, które często wymieniają swoje obuwie na nowe. Są one bowiem tańsze w zakupie od obuwia skórzanego, a nie opłaca się wydawać dużych pieniędzy na buty, które planujemy nosić tylko przez jeden sezon. Płacąc za buty mniejsze pieniądze możemy także ze spokojnym sumieniem pozwolić sobie na zakup większej ilości par.

Buty z ekoskóry warto również kupić, jeśli potrzebujemy obuwia do założenia tylko na konkretną okazję. Na jeden raz nie opłaca się bowiem inwestować w zakup droższych butów skórzanych, w których i tak nie planujemy regularnie chodzić.

Kupując buty z ekoskóry warto także pamiętać, że nie jest to tylko i wyłącznie obuwie słabej jakości. Wśród nich znaleźć można bowiem także wiele bardzo starannie wykonanych modeli, które będą nam w stanie długo i dobrze służyć. Wszystko zależy od marki oraz staranności producenta obuwia.

Gdzie tanio kupować dobrej jakości obuwie?