Do Krakowa chętnie przyjeżdżają turyści nie tylko z całej Polski, ale też z różnych zakątków świata. Jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast. Do 1609 roku Kraków pełnił funkcję stolicy Polski, a dziś jest drugim co do wielkości miastem w kraju.
Rynek Podziemny
Pod krakowskim rynkiem Starego Miasta znajduje się średniowieczny rynek podziemny. Spodoba się osobom, które lubią dreszczyk emocji. Ma powierzchnię 4000 m2 i znajduje się zaledwie 4 m pod ziemią. Został otwarty w 2010 roku. Prezentuje wyjątkowe skarby związane z historią Krakowa. Znajduje się tu 37 ekranów interaktywnych. Wyświetlają 600 trójwymiarowych modeli przedmiotów codziennego użytku. Możesz zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie mieszkańców Krakowa. Muzeum zawiera również eksponaty przedstawiające tradycyjne metody pochówku sprzed 1000 lat.
Biorąc pod uwagę jego popularność i fakt, że może pomieścić ograniczoną liczbę osób, warto kupić bilet z wyprzedzeniem.
Uniwersytet Jagielloński
Odwiedź jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Powstał w 1364 roku. Wykształcił wybitnych absolwentów. Niesamowity arkadowy, gotycki dziedziniec Collegium Maius jest jedną z głównych atrakcji. Znajduje się tu wyjątkowy zegar z drewnianymi figurkami poruszającymi się co dwie godziny do melodii Gaudeamusa Igitur. Możesz też tutaj zobaczyć sale wykładowe, biblioteki akademickie, pokoje profesorów i skarbiec uniwersytecki. Poszerz swoją wiedzę na temat średniowiecznego systemu edukacji, oglądając akcesoria, podręczniki i meble z tego okresu.
Znajduje się tu również jeden z najstarszych globusów, na którym uwzględniono Nowy Świat. Poczuj średniowieczną atmosferę uczelni i pobudź swoją wyobraźnię. Wybierając zabytki w Krakowiekoniecznie zwróć uwagę na Uniwersytet Jagielloński.
Nowa Huta
Rozległe betonowe przedmieście Krakowa zostało zaprojektowane przez Związek Radziecki jako model miasta proletariackiego. Nowa Huta powstała pod Krakowem, aby stworzyć tętniącą życiem enklawę robotniczą. Miała przyćmić starsze, burżuazyjne miasto z jego bogatą historią, instytucjami kultury i niechęcią do komunizmu. Została zaprojektowana dla 100 000 tysięcy mieszkańców. Każdy szczegół był niezwykle ważny i starannie zaplanowany.
Kościół Św. Franciszka z Asyżu
Możesz go zobaczyć po drodze, idąc na Wawel. Jest to jeden z największych zabytków w Krakowie. To wczesnośredniowieczne sanktuarium ma wyjątkowe wnętrze, współtworzone przez wybitnych polskich artystów. Imponujące, kolorowe sklepienie, piękne rzeźby i ołtarze umieszczone w prezbiterium, zapierają dech w piersiach. Zwróć też uwagę na ogromne witraże przedstawiające sceny biblijne. Ich autorem jest Stanisław Wyspiański.
Zamek na Wawelu
Rezydencja polskich królów na szczycie Wawelu to ogromny kompleks z 71 zapierającymi dech w piersiach komnatami. Są otwarte dla publiczności. Możesz tutaj zobaczyć prywatne, królewskie apartamenty i komnaty, w których przyjmowano zagranicznych posłów. Na uwagę zasługują również wyjątkowe kolekcje obrazów i rzeźb, a także groby polskich królów i wybitnych postaci.