Dotychczas istniało w społeczeństwie przekonanie, że podłoga z żywicy głównie nadaje się do miejsc użyteczności publicznej czy różnych hal produkcyjnych. Obecnie jest coraz chętniej wykorzystywanym materiałem także w domach czy mieszkaniach. Wynika to głównie z jej trwałości, solidności oraz wytrzymałości. Nadaje wnętrzom nieco industrialnego charakteru. Są odporne na działanie różnych środków chemicznych, na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Nie pochłania wody oraz wilgoci. Stosowana bardzo często do najbardziej kluczowych miejsc w domu takich jak garaż, pralnia, kotłownia czy piwnica. Dziś z momentem pojawienia się różnego rodzaju mieszanek żywicy z kolorowymi kruszywami i lakierami weszła z powodzeniem do reszty pomieszczeń domowych.
Walory występowania posadzki z żywicy
To, co z pewnością warto zaznaczyć to efekt bezspoinowej i gładkiej powierzchni idealnie odbijającej światło, co doskonale rozjaśnia przestrzeń. W zależności od potrzeb i preferencji dostępna jest błyszcząca, transparentna, matowa i półmatowa podłoga z żywicy. Jest ona specjalnie umiłowana przez dekoratorów wnętrz, gdyż stwarza ogromne możliwości dekoratorskie. Występuje możliwość zatopienia w niego różnego typu przedmiotów, zdjęć, a nawet rysunków. To szansa na stworzenie wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju podłogi we własnym domu. Ponadto w każdej chwili występuje możliwość ułożenia na niej desek podłogowych. To, co równie istotne, iż występuje możliwość ułożenia pod nią ogrzewania podłogowego, dzięki czemu nie ma potrzeby obawiania się o to, by podłoże było zimne czy mniej komfortowe.
Posadzki żywiczne stanowią wdzięczne narzędzie służące do optycznego powiększania wnętrz. Zapewnia to bezspoinowe podłoże bez żadnych wyraźnych podziałów, tworząc iluzję jednolitej i rozświetlonej posadzki. Jest to bardzo różnorodny materiał wykończeniowy. Na rynku znajduje się mnóstwo barw, co sprawi, że każdy ma okazję dobrać kolorystykę odpowiednią własnym wymaganiom. Surowy efekt nada wylanie żywicy transparentnej np. na wylewkę betonową. Jest to podłoga, którą lubią firmy sprzątające oraz osoby zajmujące się porządkami w domu. Wynika to z tego, że łatwo ją utrzymać w czystości oraz łatwo ją się pielęgnuje. Jest to podłoga nadająca się do mieszkań oraz domów, w których znajdują się osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie.
Dobór właściwej żywicy do domu
Jak wiadomo na rynku znajdują się materiały o różnej jakości, tak jest i z posadzkami żywicznymi. Najczęściej przez klientów wybierane są żywice epoksydowe albo poliuretanowe. Te pierwsze są dużo bardziej ekonomiczniejsze, jednak cechuje ich nieco mniejsza trwałość oraz podatność na ultrafioletowe promieniowanie, co może wpływać nieco na odcień podłogi. Decydując się na nie należy warto pomalować podłogę dodatkowo lakierem, by nadać jej bardziej błyszczący efekt, ponieważ same w sobie są raczej matowe. Posadzki epoksydowe najczęściej znajdują zastosowanie w pralni czy też domowym warsztacie.
Z kolei posadzki poliuretanowe są nieco droższe, jednak cechuje ich większa wytrzymałość i odporność na promieniowanie ultrafioletowe. Materiał ten jest odporny na mikropęknięcia oraz efektywniej tłumi odgłosy kroków. Są milsze w dotyku.