Jak odżywić suche usta latem?
Trendy kosmetyczne

Jak odżywić suche usta latem?

Usta to bardzo delikatna część naszego ciała. Źle im się powodzi zwłaszcza w zimie, kiedy to są narażone na działanie wiatru i niskiej temperatury. Ich pierzchniecie w takich warunkach jest czymś wręcz zupełnie normalnym. W lecie nie jest lepiej, ponieważ gorące i suche powietrze połączone z silnym natarciem słońca powodują, że cała skóra wysycha, a tak delikatne jej partie jak usta nie mają w zasadzie żadnych szans. Wargi mogą wysychać, ale można je też nawilżać. Jak się za to zabrać?

Delikatne usta

Usta muszą być bardzo czułe, przez co są jedną z najdelikatniejszych części naszego ciała. Zdrowe usta są gładkie i piękne, ale utrzymanie ich w takim stanie nie jest w zasadzie możliwe. Czasami będą w trochę lepszym stanie, czasami w trochę gorszym. Żeby były w stanie lepszym, konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, które potem przełożą się też na znacznie lepsze samopoczucie. Warto pamiętać, że wilgotna pogoda także paradoksalnie może prowadzić do wysychania ust, a ich nieładne, spękane powierzchnie to potem przyczyna poważnego zażenowania i wręcz gafa towarzyska.

Zacznijmy od tego, czego raczej nie powinno się robić, by uchronić usta i nie narażać ich na nadmierne wysuszenie:

I. Oblizywanie ust – jeśli usta są oblizywane, następuje parowanie z ich powierzchni, co je dodatkowo wysusza. Jeśli robi się to na wietrze lub mrozie, proces jest wyjątkowo intensywny.

II. Korzystanie z kosmetyków zawierających wodę i alkohol – te dwa składniki przyspieszają wysychanie ust, a alkohol może dodatkowo usta podrażniać, co jest bardzo złą sytuacją dla osób pragnących posiadać gładkie usta.

III. Korzystanie ze sztucznych kosmetyków – wiele kosmetyków posiadających w składzie sztuczne substancje konserwujące i inne może powodować uszkadzanie się ust oraz ich przesychanie.

IV. Nadmiar słońca – zbyt dużo słońca, zwłaszcza jeśli nie chroni przed nim filtr UV, będzie niszczył usta;

V. Kwaśne i ostre potrawy – takie jedzenie uszkadza usta i spowalnia regeneracje warg.

Jest to oczywiście bardzo krótka lista najbardziej powszechnych sposobów szkodzenia ustom, ale w praktyce bardzo dużo czynników może powodować problemy.

Jak odżywić suche usta latem?

Nawilżanie

Najważniejszą i najskuteczniejsza rzeczą, jaką można zrobić dla swoich ust, jest ich odpowiednie nawilżenie.Zanim podejmie się jakiekolwiek kolejne kroki, usta muszą być dobrze nawilżone. W tym celu trzeba przede wszystkim pic odpowiednią ilość wody, ponieważ dobrze nawilżony organizm to także dobrze nawilżone wargi. Całe ciało skorzysta na piciu większej ilości wody. skóra stanie się jędrniejsza i ładniejsza z wyglądu, a cera bardziej promienna.

Dobrymi sposobami nawilżania ust są:

I. Nakładanie przed snem na usta niewielkiej ilości aloesu lub wazeliny;

II. Stosowanie dwa razy dziennie delikatnej maseczki z miodu naturalnego lub z wykorzystaniem preparatów z miodem manuka;

III. Masowanie usta plasterkami ogórka;

IV. Regularne korzystanie z kremu z balsamem nawilżającym.

Peeling

Dobrze nawilżone usta trzeba peelingować. Tak, także wargi należy poddawać peelingowi. Jest to oczywiście peeling bardzo delikatny, którego zadaniem jest tylko ułatwić kolejne działania podejmowane w celu poprawy stanu ust. Dobrą metodą działania jest tak zwany peeling cukrowy. Polega on na wmasowywaniu cukru zmieszanego z olejem, co jest w stanie delikatnie usuwać nadmiar starych komórek. Takie peelingi powinny być stosowane nie rzadziej niż 1-2 razy w tygodniu/ Trzeba pamiętać, by po ich zakończeniu odpowiednio zabezpieczyć usta. Najlepiej jest to zrobić za pomocą pomadek ochronnych lub balsamów. Dobrym sposobem jest też stosowanie miodu.